Strony

sobota, 28 lutego 2015

Tryb ski/snowboard w zegarku Garmin Fenix 2, Fenix 3 i Forerunner 920XT.

Czy zastanawialiście się kiedyś jaką prędkość osiągacie zjeżdżając z góry na nartach lub desce snowboardowej albo ile kilometrów pokonujecie w ciągu dnia? 

Garmin pomyślał o fanach białego szaleństwa i wyposażył swoje topowe zegarki w tryb ski&snowboard, który daje odpowiedź na powyższe pytanie. 


Wykorzystując jeden z nielicznych wolnych weekendów udaliśmy się do czeskich Rokietnic, gdzie mieliśmy okazję przetestować działanie trybu narciarskiego w zegarkach Garmin Fenix 2 oraz Garmin Forerunner 920XT. Poza tymi modelami w tryb narty/snowboard jest także wyposażony najnowszy model Garmin Fenix 3  oraz Vivoactive HR (w trakcie testu nie mieliśmy jeszcze tych modeli w ofercie).



Zasada działania w obu modelach jest identyczna. Czekając w kolejce do wyciągu (w naszym przypadku, w sobotni poranek kolejka ta wydawała się nie mieć końca), włączamy zegarek i wybieramy z ustawień tryb Skiboarding (w Fenix 2) lub Snowboard (w Forerunner 920XT). Następnie klikamy START. Od tego momentu nie musimy już nic więcej zmieniać w ustawieniach. 

Czas pracy, przy włączonym gps, w obu zegarkach wynosi około 20 godzin. Oznacza to, że nawet najwytrwalsi narciarze, którzy zaznaczają pierwszy ślad na trasie i kończą dzień równo z wjazdem ratraków, będą mogli zarejestrować całą aktywność z danego dnia.      


Garmin wyposażył swoje odbiorniki w wysokościomierz barometryczny. Bazując na zmieniającej się wysokości zegarki rejestrują poszczególne zjazdy. I tak, gdy:
  • stoimy w kolejce do wyciągu lub wjeżdżamy na górę (wzrost wysokości) zegarki nie zliczają dystansu 
  • zjeżdżamy z góry (spadek wysokości) zegarki rejestrują dane zjazdu   
Automatyczne rozpoznawanie zjazdów w zegarku Garmin Fenix 3
Na osobnych ekranach możemy przeglądać statystyki z pojedynczych zjazdów, a także podsumowanie całego dnia. 

Garmin Fenix 2 /3 oraz Garmin Forerunner 920XT rejestrują następujące parametry:
  • czas zjazdu
  • dystans
  • różnicę wysokości
  • maksymalną prędkość
  • średnią prędkość
Poza tym możemy skorzystać z pozostałych parametrów dostępnych w zegarkach, takich jak, np: godzina wschodu i zachodu słońca, aktualna wysokość, spalone kalorie, tętno (do pomiaru tętna wymagany jest zewnętrzny pas tętna, zapinany na klatce piersiowej) itd.   

Garmin Fenix 2
Garmin Forerunner 920XT
W modelu  Fenix 3 można dodatkowo włączyć Prędkość 3D oraz Dystans 3D. Te dwa parametry biorą pod uwagę zmianę wysokości w trakcie zjazdu przez co precyzyjniej obliczana jest wartość prędkości i dystansu z poszczególnych zjazdów.

Prędkość i Dystnas 3D w zegarku Garmin Fenix 3
Ciekawostkę w modelu Garmin Fenix 3 stanowi możliwość odwrócenia kolorów tła. Standardowo zegarek ma jasne tło z ciemnymi napisami, ale w ustawieniach aplikacji narty/snowboard można zmienić kolor tła na czarny. Czarne tło z jasnym napisem jest zdecydowanie łatwiejsze do odczytania, zwłaszcza na tle śniegu:



     
Po zakończeniu dnia, aktywność przesyłamy do platformy Garmin Connect, gdzie możemy przeanalizować poszczególne zjazdy. Zobacz przykładową aktywność: kliknij tutaj.


Jeżeli jesteś zainteresowany którymś z zegarków to zapraszamy na zakupy do naszego sklepu. 
Poniżej bezpośrednie linki do produktów, które obsługują tryb narciarski: 

5 komentarzy:

  1. Uwielbiam model Garmin Forerunner 920XT. Bardzo interesujący materiał i faktycznie, przecież zegarek z GPS, nie tylko nadaje się do śledzenia biegania, czy jazdy na rowerze, ale ski czy snowboard, też ;) Dzięki! .

    OdpowiedzUsuń
  2. Czy nowy zegarek Garmin Forerunner 735XT też posiada taką funkcję?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzień dobry,
      ten model nie został wyposażony w wysokościomierz barometryczny i niestety nie posiada trybu SKI. Obecnie modele z tą funkcją to: Fenix 3, Forerunner 920xt, Vivoactive HR

      Pozdrawiam,
      Kornel

      Usuń
  3. Ja to chyba wole nie wiedzieć, jaką prędkość osiągam zjeżdżając ze stoku. Nie jestem szybsza niż przeciętny narciarz, ale i tak wydaje mi się, że jest to prędkość zbyt duża, po prostu niebezpieczna... ale za to jaka adrenalina :D

    OdpowiedzUsuń
  4. Chociaż takie wypasione zegarki nie są w najmniejszym nawet stopniu niezbędne na stoku, to rzeczywiście mogą się przydać. Zwłaszcza możliwości związane z GPS są genialne :)

    OdpowiedzUsuń