Co roku w okresie wiosennym wzrasta zainteresowanie ręcznymi odbiornikami firmy Garmin. Do wzrostu popularności bez wątpienia przyczynia się funkcja pomiaru powierzchni, w którą owe urządzenia zostały wyposażone. GPS Garmin pozwala zmierzyć powierzchnię dowolnej działki, co jest szczególnie przydatne przy polach o nieregularnych kształtach. Kolejna zaleta to dokładność. Błąd pomiarowy z reguły nie przekracza 3%. Jest to wartość akceptowana przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Zasada pomiaru jest bardzo prosta. Po włączeniu urządzenia czekamy, aż urządzenie ustali pozycję. Potocznie mówimy, że odbiornik łapie sygnał gps. Z reguły nie powinno to trwać dłużej niż kilka minut. Im więcej satelitów znajdzie się w zasięgu urządzenia tym dokładniejsza będzie nasza pozycja, a co za tym idzie sam pomiar. Prezentowany na poniższym zdjęciu model (Garmin Gpsmap 62s) został wyposażony w moduł, który odbiera sygnał z amerykańskich satelitów (system GPS). Nowsze urządzenia (np. Garmin Etrex 10/20/30 czy Garmin Gpsmap 64) dodatkowo odbierają sygnału z rosyjskiego sytemu GLONASS.
Po ustaleniu pozycji, z menu głównego urządzenia należy wybrać ikonę opisaną jako: Pomiar powierzchni:
W tym momencie wykonujemy polecenie, które pojawiło się na ekranie, czyli klikamy Start i obchodzimy całą działkę.
Czasami pytacie nas czy można pominąć ostatnią granicę działki i czy urządzenie samo połączy linią miejsce w którym się aktualnie znajdujemy z punktem w którym rozpoczynaliśmy pomiar. Niestety nie można. Ważne jest aby rozpocząć i zakończyć pomiar w tym samym miejscu. Tylko taki sposób gwarantuje prawidłowy pomiar.
Kiedy znajdziemy się już w punkcie w którym rozpoczynaliśmy pomiar klikamy Oblicz.
Na ekranie zostanie wyświetlony pomiar. W tym miejscu możemy skorzystać z możliwości zmiany jednostek. Wynik jest podany z dokładnością do czterech miejsc po przecinku. Jeżeli nie planujecie przesyłać pomiarów do programu w komputerze to warto ten wynik zanotować, gdyż w dalszym etapie można go z poziomu urządzenia odczytać jedynie w mocnym zaokrągleniu. To samo dotyczy jednostek. Po zapisaniu pomiaru nie ma możliwości zmiany jednostki pomiaru.
Każdy pomiar automatycznie nazywany jest datą oraz godziną w jakich został utworzony. W celu ułatwienia archiwizacji, nazwy te można edytować.
Po nadaniu nazwy możemy przejść do kolejnego pomiaru lub do Menedżera śladów, w którym zapisane są pomiary. Tutaj można m.in zobaczyć jak wygląda kształt zmierzonego pola.
Pomiary można przesłać do darmowego programu Garmin Basecamp. Z poziomu komputera można m.in wydrukować i opisać daną działkę.
Zainteresowanych zakupem urządzenia Garmin do pomiaru pola powierzchni zapraszamy do naszego sklepu: garmin24.pl/pomiar_powierzchni_pola_Garmin
Dla poszukujących darmowego i łatwego rozwiązania proponuję aplikację GeoDopłaty (https://play.google.com/store/apps/details?id=net.zinkiewicz.android.doplaty) działającą na prawie każdym telefonie z systemem Android. Jestem jej autorem a doświadczenie w pomiarach upraw do dopłat zdobywałem pracując jako inspektor. Na temat samych pomiarów co nieco można znaleźć na Fb pod adresem https://www.facebook.com/geodoplaty/
OdpowiedzUsuńDobry sprzęt. Sam takiego używam.
OdpowiedzUsuń